Nokia N900

Od dob Psionů se neobjevilo příliš mnoho potvůrek, který by se daly schovat do kapsy či pohodlně zavěsit za opasek, měly širokoúhlou obrazovku a dostatečné programové vybavení. Plusem Psiona 3mx a zejména pak Psiona 5mx byla klávesnice (na níž se dalo příjemně psát), velké rozlišení a dostupnost jakékoliv utility, na kterou člověk pomyslel, tedy i emulátoru ZX Spectra (najdete je na WOSu).

Po letech absence malých šikovných zařízení (opěvovaný Sharp Zaurus se v našich končinách příliš nevyskytuje), se v roce 2009 objevila Nokia N900. Je to miniaturizovaný počítač, oficiálně nazývaný mobilní komunikátor, s operačním systémem Linux Maemo, s procesorem taktovatelným až na 1,2 GHz, s akcelerátorem grafiky v rozlišení 800x480 bodů a s pamětí 32 GB rozšiřitelnou microSD kartami (v době vzniku N900 měly max. kapacitu 16GB, nyní už 32 GB).

Nokia N900 je linuxová zbraň, nezbytný nůž technomaniaka. Nejenže instalací cca. dvou desítek appletů, widgetů a utilit nastavíte většinu z vlastností vašich předcházejících telefonů, ale z cca. 6 GB repositáře si nainstalujete téměř jakýkoliv program, na něhož jste zvyklí z vašeho desktopu. A další si zkompilujete ze zdrojových kódů. :-) Komunita se sdružuje na MAEMO.ORG.

Nokia N900 Speccy emulator Settings

ZX Spectrum a kompatibilní stroje jsou v současnosti na Nokii N900 emulovány programem Speccy - autor kromě klasických periférií naprogramoval s pomocí Velesofta také timexy, didaktika a ruská spectra. Emulátor je uzpůsoben specifikám Maema a N900 (virtuální klávesnice, urychlení nahrávání dotykem na obrazovku apod.) a má použitelný debugger.


Maemo Fremantle Speccy Emulator Screenshots


Nokia N900 Speccy emulator Screenshot Nokia N900 Speccy emulator Screenshot Nokia N900 Speccy emulator Screenshot Nokia N900 Speccy emulator Screenshot Nokia N900 Speccy emulator Screenshot Nokia N900 Speccy emulator Screenshot
Nokia N900 System Menu Nokia N900 System Settings Nokia N900 Clocking