Spectrum Advanced Machine

Vítejte!

Tyto stránky jsou věnovány 8bitovému počítači SAM Coupé, podstatně vylepšenému klonu počítače Sinclair ZX Spectrum (aneb Spektráče, příp. jeho československého klonu Didaktika).

O vylepšení podobná SAMovi, ať už skromnější či v některém směru lepší, část uživatelů Spectra vždy usilovala a dodnes nepřestala usilovat, v sekci links naleznete souhrn odkazů na moderní a v současnosti dostupné doplňky.

Historii a popisu SAMa se věnuje samostatný článek. V budoucnu se na těchto stránkách určitě objeví popis české a slovenské "samácké" scény, zatím se prosím podívejte na stránky zájmového dětského klubu KAPSA, jenž si mimo jiné uchoval a rozvinul všechny dobré vlastnosti z doby, kdy poskytoval zázemí komunitě počítačových uživatelů (SAMa, Spectra a dalších počítačů). Stručný i hutný popis SAMa v češtině naleznete na české Wikipedii.

Informace o "didaktikové" éře převážně mladší generace českých spectristů 90. let, články ke kvalitnímu doplňku pro ZX Spectrum - disk. DMA interface MB-02, jakož i další české a slovenské zajímavosti jsou bohatě dokumentovány na webech sdružených na serveru SPECCY.CZ.

Vedle svitu hvězdy SAM Coupé není možno se nezmínit o souběžném fenoménu vzkříšení staršího diskového rozhraní BETA. Poté, co v zemi svého původu přestal být používán, se v 80. a 90. letech masově rozšířil v býv. zemích komunistického rusko-sovětského imperiálního svazu. Také v našich zemích byl popsán a podomácku vyráběn a předčil modernější západní doplňky Disciple a +D (založené na tehdy těžce kopírovatelných progr. polích GAL). Během 90. let byl však BETADISK zcela upozaděn komerčními produkty Didaktiku Skalica. Nové programy a informace určené pro BETADISK, převážně v azbuce, hledejte zde. V češtině se betadisku věnuje ve všech směrech dokonalý web Cygnuse.

Pozn.: SAM je logickým pokračováním kombinace Spectra s rozšířenou pamětí, Disciple disk/net IF a Beta Basicu, a proto nerozlišuje mezi vlastními datovými soubory a soubory pro Spectrum (SAM částečně a emulátor Spectra na SAMa zcela umí vše nahrávat a dokonce patchnout hry pro Spectrum 128K). Pokud používáte originál či emulátor Spectra, stahujte pouze soubory TAP. Pokud by soubory MGT byly určeny pro GDOS či G+DOS řadičů Disciple a +D (a tedy také pro emulátor Spectra), budete na to výslovně upozorněni.